AKTIVITY

v okolí Liptovskej Mary

Cykloturistika

Liptov vás očarí nielen pohľadom z koňského chrbta, ale aj z sedla bicykla. Skúste krásne cyklotrasy s úchvatnými panorámami, nechajte sa nadchnúť čistým vzduchom a získanou energiou. 

Turistika

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Termálne pramene

Už šesť kilometrov od Mariny Liptov môžte natrafiť na termálny prameň v Bešeňovej.Bešeňová je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov.

Rybárčenie

Krásna Liptovská Mara má svoje popredné miesto aj v oblasti rybolovu. Patrí dokonca medzi najlepšie zarybnené vody zaradené v kaprovom režime na Slovensku. 

Termálne pramene

Už šesť kilometrov od Mariny Liptov môžte natrafiť na termálny prameň v Bešeňovej.

Bešeňová je jednou z významných lokalít výskytu vzácnych minerálnych prameňov. V chotári obce Bešeňová sa nachádza približne štrnásť prameňov s bohatou mineralizáciou. Drobné odlišnosti medzi jednotlivými prameňmi sú v celkovej mineralizácii, prípadne teplote.

Termálne pramene v Bešeňovej vzhľadom na teplotu, výdatnosť zdroja, obsah mineralizácie patria do I. kategórie podľa kategorizácie minerálnych prameňov na Slovensku (podobne ako Piešťany, Rajecké Teplice, Bojnice, Trenčianske Teplice a niekoľko ďalších).

Minerálna voda obsahuje vápnik, horčík, sodík, draslík, železo, mangán, draslík, mimoriadne množstvo síranov, bikarbonáty, voľný kysličník uhličitý a ďalšie minerály. Okolie každého minerálneho prameňa je charakteristické svojím červenohnedým sfarbením.

VODOPÁD LÚČKY

Dvanásť kilometrov od Mariny Liptov nájdete jeden z piatich významných slovenských vodopádov. Vyhlásený bol za národnú prírodnú pamiatku. Nachádza sa priamo uprostred kúpeľnej obce Lúčky. Dosahuje výškú dvanásť metrov a padá z travertínovej terasy. Neďaleko nájdete aj Lúčanské travertíny.

HAVRÁNOK

Nájdete ho dva kilometre od Mariny Liptov. Národná kultúrna pamiatka (od roku 1967) a múzeum v prírode je komplex stavieb pôvodného opevnenia s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou. Dotvárajú ho obetiská, nástroje a zrubový dvorec.

KVAČIANSKA DOLINA

Desať kilometrov od Mariny nájdete túto krasovú dolinu vo východnej časti Chočských vrchov. Preteká ňou potok Kvačianka. Môžte pokračovať po červenej značke z  Kvačian do Veľkého Borového, alebo do Hút. V hornej časti v lokalite Oblazy sa nachádzajú dva vodné mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami.

PROSIECKA DOLINA

Šesť kilometrov od Mariny sa rozprestiera jedna z najkrajších dolín, najmä pre krasové útvary a pestrosť rastlín. V závere doliny nájdete vodopád, ku ktorému sa dostanete z rázcestia Vidová a cez rebríky vedúce po skalách v tiesňavách. Dolinou vedie náučný chodnák začínajúci v obci Prosiek a vedie po modrej značke napriek celou dolinou.

Rybárčenie

Krásna Liptovská Mara má svoje popredné miesto aj v oblasti rybolovu. Patrí dokonca medzi najlepšie zarybnené vody zaradené v kaprovom režime na Slovensku. 

Má bohaté zastúpenie týchto rýb: kapor, lieň, štuka, zubáč, ostriež, jalec hlavatý, boleň, podustva, pstruh dúhový, pstruh jazerný, sem tam možno natrafiť aj na sumca a úhora. Lov rýb je povolený od 1.6. do 15.3. Lov prívlačou a lov na rybku je povolený od 15.6 do 31.1. Lov je povolený na dve udice pri love na ťažko a na plávanú, pri love prívlačou a muškárení môžete používať len jednu udicu. Loviaci si môže v jednom dni ponechať najviac 2 ks kapra, lieňa, šťuky, zubáča, sumca, boleňa, alebo ich kombináciu, prípadne 4 ks lososovitých rýb, vrátane lipňa a podustvy ale najviac 7 kg rýb. Vášnivých rybárov určite poteší aj fakt, že napriek veľkej návštevnosti je stále možné chytiť poriadneho „macka“!

Na základe nového usmernenia Plavebnej správy v Žiline sa z dôvodu bezpečnosti vymedzuje časť Bobrovníckej zátoky ako plavebná dráha, v ktorej priestore je zakázaný rybolov. V mieste prístaviska je zakázaná rybačka aj z móla Marina Liptov. Nič to však nemení na fakte, že my sme priatelia rybárov a vyplávať či požičať loďku si od nás kedykoľvek milí rybári môžete.

Loviť a privlastňovať si ryby v rybárskych revíroch môžu len osoby, ktoré sú držiteľmi platného rybárskeho lístka a platného povolenia na rybolov.

Rybársky lístok, povolenie na rybolov, prípadne osobitné povolenie na rybolov, je osoba  povinná mať počas lovu rýb pri sebe a pri kontrole ich predložiť na požiadanie príslušníka Policajného zboru, príslušníka obecnej polície alebo členovi rybárskej stráže.

Viac informácií o regióne nájdete na visitliptov.sk